Welcome to Fencing Central

A Region of Fencing New Zealand  

 Important Dates / News  

 

23 - 26 November:  NSW Mini Koala, Sydney.  Click Here.

1 December:  Fencing Central Awards Evening.  See below.

3 December: Friendly Foil.  Details to come.

8 - 12 December: Australian Nationals.  Click here.

 

 New to Fencing? 

 

 

2015 Call to Arms Mixed Epee 18 - 19 April

 

Place Name Club
1 THOMAS, Gavin Upper Hutt College Fencing Club
2 HARWOOD, James Hutt Valley Fencing Club
3T TERHO, Maija Wellington Swords Club
3T MERCER, Nick Upper Hutt College Fencing Club
5 CLARK, Bryan Upper Hutt College Fencing Club
6 CALCOTT, John New Plymouth Swords
7 THORESON, Gary Auckland
8 CHALTON, Anna Auckland
9 MARTIN, Nicole Upper Hutt College Fencing Club
10 COOPER, Claire Wellington Swords Club

 

Pools

    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   V TS TR Ind Pl
HARWOOD, James 1   D3 V5 D1 V4 V5 D1 V5 V5 V5   6 34 33 +1 3
TERHO, Maija 2 V5   V5 V4 V5 V5 V5 V5 D2 V5   8 41 25 +16 2
THORESON, Gary 3 D4 D4   D1 D3 V5 V5 D4 V5 D2   3 33 40 -7 7
THOMAS, Gavin 4 V5 D3 V5   V4 V5 V5 V5 V5 V5   8 42 19 +23 1
MARTIN, Nicole 5 D2 D1 V5 D3   D3 D4 V5 D2 V5   3 30 39 -9 9
CALCOTT, John 6 D4 D1 D4 D2 V5   V5 V5 V5 D3   4 34 37 -3 6
COOPER, Claire 7 V5 D3 D3 D2 V5 D1   D4 D4 D1   2 28 40 -12 10
CHALTON, Anna 8 D2 D4 V5 D1 D4 D4 V5   D4 V5   3 34 42 -8 8
CLARK, Bryan 9 D3 V5 D3 D2 V5 D4 V5 V5   D3   4 35 37 -2 5
MERCER, Nick 10 D3 D1 V5 D3 D4 V5 V5 D4 V5     4 35 34 +1 4

 

Direct Elimination

Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) THOMAS, Gavin        
  (1) THOMAS, Gavin      
(16) -BYE-        
    (1) THOMAS, Gavin    
(9) MARTIN, Nicole   15 - 12    
  (8) CHALTON, Anna      
(8) CHALTON, Anna 10 - 15      
      (1) THOMAS, Gavin  
(5) CLARK, Bryan     15 - 13  
  (5) CLARK, Bryan      
(12) -BYE-        
    (4) MERCER, Nick    
(13) -BYE-   10 - 15    
  (4) MERCER, Nick      
(4) MERCER, Nick        
        (1) THOMAS, Gavin
(3) HARWOOD, James       15 - 9
  (3) HARWOOD, James      
(14) -BYE-        
    (3) HARWOOD, James    
(11) -BYE-   15 - 9    
  (6) CALCOTT, John      
(6) CALCOTT, John        
      (3) HARWOOD, James  
(7) THORESON, Gary     15 - 10  
  (7) THORESON, Gary      
(10) COOPER, Claire 15 - 13      
    (2) TERHO, Maij    
(15) -BYE-   13 - 15    
  (2) TERHO, Maija      
(2) TERHO, Maija        
         

 

2015 University Championships 11 - 12 April

Mixed Epee

 Ranking 

 Name 

 First name 

1 BOYCE Felix
2 HARWOOD James
3 CLARK Bryan
3 DEWSNAP Charlotte
5 THORESON  Gary 
FENAUGHTY  Annick 
7 ANKENBRUCK Corinne
8 MARTIN Nicole

Mixed Sabre

 Ranking 

 Name 

 First name 

CLARK  Bryan 
KO  Daniel 
BOYCE  Felix 
JOHNSON  Russell 
SIMPSON  Benedict 
SIMPKIN  Stephanie 
THORESON  Gary 

Mixed Foil

 Ranking 

 Name 

 First name 

BOYCE  Felix 
HARWOOD  James 
DEWSNAP  Charlotte 
JOHNSON  Russell 
WALKER-HALE  Nathaneal 
TWEDDLE  James 
CLARK  Bryan 
SOUNESS  Richard 
VUNBRUNT  Alexander 
10  CARRUTH  Jonathan 
11  MARTIN  Nicole 
12  THORESON  Gary 
13  TWEDDLE  Grant 
14  NEWTON  Nathan 
15  VERMEULEN  Vincent 
16  TWEDDLE  Sophia 

 

Final Results

Tournament: U17 Nats 2015
Event: Open Senior Women's Sabre
Date: Sunday, 5 April 2015

 

Place Name Club Country
1 Andersen, Madeleine The Fencing Club AUS
2 Jacks, Laura New Zealand Academy of Fencing NZL
3T Blencoe, Lillian Fielding Sabres NZL
3T Newcombe, Stephanie Fielding Sabres NZL
5 McBurney, Briar Claymore Swords Club NZL


Pools

Pool #1   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Newcombe, Stephanie 1   D1 V5 D2 D1   1 9 19 -10 4
Jacks, Laura 2 V5   V5 D4 D1   2 15 12 +3 3
McBurney, Briar 3 D4 D1   D4 D0   0 9 20 -11 5
Blencoe, Lillian 4 V5 V5 V5   D2   3 17 15 +2 2
Andersen, Madeleine 5 V5 V5 V5 V5     4 20 4 +16 1

Direct Elimination

Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
 (1) Andersen, Madeleine      
   (1) Andersen, Madeleine    
 (8) -BYE-      
     (1) Andersen, Madeleine  
 (5) McBurney, Briar    15 - 0  
   (4) Newcombe, Stephanie    
 (4) Newcombe, Stephanie  4 - 15    
       (1) Andersen, Madeleine
 (3) Jacks, Laura      15 - 4
   (3) Jacks, Laura    
 (6) -BYE-      
     (3) Jacks, Laura  
 (7) -BYE-    15 - 8  
   (2) Blencoe, Lillian    
 (2) Blencoe, Lillian      
       

Final Results

Tournament: U17 Nats 2015
Event: Open Senior Women's Epee
Date: Sunday, 5 April 2015

 

Place Name Club Country
1 Gracie, Jess Epsom Girls Grammar School NZL
2 Andersen, Madeleine The Fencing Club AUS
3T Lockwood, Hazel Upper Hutt College Fencing Club NZL
3T Goh, Ashleigh Fencing Institute NZL
5 Wyatt, Brittany Burnside High School NZL
6 Cooper, Claire Wellington Swords Club NZL
7 Fowler, Samantha North Harbour Fencing Club NZL

Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
Wyatt, Brittany 1   D3 D1 D1 D4 V5 V5   2 19 24 -5 5
Gracie, Jess 2 V5   V5 V5 D0 V5 V5   5 25 19 +6 2
Goh, Ashleigh 3 V5 D4   V5 D1 V5 D1   3 21 18 +3 4
Lockwood, Hazel 4 V5 D4 D1   V5 V2 V5   4 22 20 +2 3
Andersen, Madeleine 5 V5 V5 V5 D4   V4 V5   5 28 13 +15 1
Fowler, Samantha 6 D0 D0 D1 D1 D1   V5   1 8 24 -16 7
Cooper, Claire 7 D4 D3 V5 D4 D2 D3     1 21 26 -5 6

Direct Elimination

Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
 (1) Andersen, Madeleine      
   (1) Andersen, Madeleine    
 (8) -BYE-      
     (1) Andersen, Madeleine  
 (5) Wyatt, Brittany    15 - 9  
   (4) Goh, Ashleigh    
 (4) Goh, Ashleigh  14 - 15    
       (2) Gracie, Jess
 (3) Lockwood, Hazel      11 - 15
   (3) Lockwood, Hazel    
 (6) Cooper, Claire  15 - 14    
     (2) Gracie, Jess  
 (7) Fowler, Samantha    11 - 15  
   (2) Gracie, Jess    
 (2) Gracie, Jess  4 - 15    

Final Results

Tournament: U17 Nats 2015
Event: Open Senior Men's Saber
Date: Sunday, 5 April 2015 - 9:00 a.m.

 

Place Name Club
1 Thomas, Gavin Upper Hutt College Fencing Club
2 Johnson, Russell Hutt Valley Fencing Club
3T Tait, Sam New Zealand Academy of Fencing
3T Macnee, Taine Upper Hutt College Fencing Club
5 Harwood, James Hutt Valley Fencing Club
6 Askew, Kevin Upper Hutt College Fencing Club
7 Kokich, Liam Fielding Sabres
8 Zhang, Jiazu Auckland Grammar School

Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6 7 8   V TS TR Ind Pl
Thomas, Gavin 1   V5 V5 V5 V5 D3 D1 V5   5 29 19 +10 2
Macnee, Taine 2 D2   D3 D1 V4 D4 V5 V5   3 24 27 -3 6
Askew, Kevin 3 D2 V5   D2 D4 V5 D3 V5   3 26 25 +1 5
Harwood, James 4 D3 V5 V5   V5 D4 D1 V5   4 28 21 +7 3
Kokich, Liam 5 D1 D0 V5 D1   V5 D0 V5   3 17 26 -9 7
Tait, Sam 6 V5 V5 D1 V5 D1   D0 V5   4 22 29 -7 4
Johnson, Russell 7 V5 D4 V5 V5 V5 V5   D4   5 33 15 +18 1
Zhang, Jiazu 8 D1 D3 D1 D2 D2 D3 V5     1 17 34 -17 8

Direct Elimination

Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
 (1) Johnson, Russell      
   (1) Johnson, Russell    
 (8) Zhang, Jiazu  15 - 7    
     (1) Johnson, Russell  
 (5) Askew, Kevin    15 - 3  
   (4) Tait, Sam    
 (4) Tait, Sam  14 - 15    
       (2) Thomas, Gavin
 (3) Harwood, James      6 - 15
   (6) Macnee, Taine    
 (6) Macnee, Taine  13 - 15    
     (2) Thomas, Gavin  
 (7) Kokich, Liam    7 - 15  
   (2) Thomas, Gavin    
 (2) Thomas, Gavin  1 - 15    

Final Results

Tournament: U17 Nats 2015
Event: Open Senior Men's Epee
Date: Sunday, 5 April 2015 - 9:00 a.m.

 

Place Name Club
1 Ogilvie, Sheldon Fencing Institute
2 Jennings, Louis Claymore Swords Club
3T Thomas, Gavin Upper Hutt College Fencing Club
3T Harwood, James Hutt Valley Fencing Club
5 Rusholme Cobb, Isaac Hutt Valley Fencing Club
6 Musson, Matthew Timaru Swords Club
7 Askew, Kevin Upper Hutt College Fencing Club
8 Shepherd, Ross Fencing Institute
9 James, Liam Burnside High School
10 Tweddle, James Wellington Swords Club
11 Browne, Reed Upper Hutt College Fencing Club
12 Grimwade, Cameron Unattached (or unknown)

Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
James, Liam 1   D2 V2 V5 D2 D1   2 12 19 -7 4
Harwood, James 2 V5   V5 V5 D3 D3   3 21 11 +10 3
Tweddle, James 3 D1 D1   V5 D1 D1   1 9 16 -7 5
Grimwade, Cameron 4 D3 D0 D1   D0 D2   0 6 25 -19 6
Ogilvie, Sheldon 5 V5 V4 V5 V5   V5   5 24 10 +14 1
Thomas, Gavin 6 V5 V4 V3 V5 D4     4 21 12 +9 2

 

Pool #2   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Askew, Kevin 1   V5 V5 D4 D3 V5   3 22 16 +6 3
Browne, Reed 2 D2   D4 D4 D2 D2   0 14 25 -11 6
Shepherd, Ross 3 D3 V5   D4 D4 D1   1 17 24 -7 5
Musson, Matthew 4 V5 V5 V5   D3 V5   4 23 19 +4 2
Rusholme Cobb, Isaac 5 V5 V5 V5 V5   V5   5 25 13 +12 1
Jennings, Louis 6 D1 V5 V5 D2 D1     2 14 18 -4 4

Direct Elimination

Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
 (1) Ogilvie, Sheldon        
   (1) Ogilvie, Sheldon      
 (16) -BYE-        
     (1) Ogilvie, Sheldon    
 (9) Shepherd, Ross    15 - 13    
   (9) Shepherd, Ross      
 (8) James, Liam  15 - 13      
       (1) Ogilvie, Sheldon  
 (5) Harwood, James      15 - 8  
   (5) Harwood, James      
 (12) Grimwade, Cameron  15 - 9      
     (5) Harwood, James    
 (13) -BYE-    15 - 10    
   (4) Musson, Matthew      
 (4) Musson, Matthew        
         (1) Ogilvie, Sheldon
 (3) Thomas, Gavin        15 - 8
   (3) Thomas, Gavin      
 (14) -BYE-        
     (3) Thomas, Gavin    
 (11) Browne, Reed    15 - 9    
   (6) Askew, Kevin      
 (6) Askew, Kevin  5 - 15      
       (7) Jennings, Louis  
 (7) Jennings, Louis      11 - 15  
   (7) Jennings, Louis      
 (10) Tweddle, James  15 - 10      
     (7) Jennings, Louis    
 (15) -BYE-    0 - 0    
   (2) Rusholme Cobb, Isaac      
 (2) Rusholme Cobb, Isaac        
         

 

Final Results

Tournament: U17 Nats 2015
Event: Open Senior Women's Foil
Date: Saturday, 4 April 2015 - 9:00 a.m.

 

Place Name Club Country
1 Andersen, Madeleine The Fencing Club AUS
2 Gracie, Jess Epsom Girls Grammar School NZL
3T May, Chantelle North Harbour Fencing Club NZL
3T Kharitonova, Darya Auckland Swords Club NZL
5 Fowler, Samantha North Harbour Fencing Club NZL
6 Zhang, Sally North Harbour Fencing Club NZL
7 Lockwood, Hazel Upper Hutt College Fencing Club NZL
8 Lesiak, Sarah Epsom Girls Grammar School NZL
9 Kaiser, Jessica Hutt Valley Fencing Club NZL
10 Cooper, Claire Wellington Swords Club NZL
11 Holland, Nyah Hutt Valley Swords Club NZL
12 Tweddle, Sophia Wellington Swords Club NZL
13 Zen, Anriena North Harbour Fencing Club NZL
14 An, Yerin Epsom Girls Grammar School NZL
15 Jacob, Lena North Harbour Fencing Club NZL
16 Zhang, Jean Epsom Girls Grammar School NZL
17 Gatland, Sarah Epsom Girls Grammar School NZL
18 Siegers, Annika Epsom Girls Grammar School NZL

Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Zhang, Jean 1   D0 D4 D3 D0 D1   0 8 25 -17 6
An, Yerin 2 V5   D2 D2 D2 D2   1 13 18 -5 5
Lesiak, Sarah 3 V5 V3   D4 V5 D2   3 19 17 +2 3
Cooper, Claire 4 V5 V5 V5   D2 D1   3 18 18 0 4
Kharitonova, Darya 5 V5 V5 D1 V4   V5   4 20 11 +9 2
Zhang, Sally 6 V5 V5 V5 V5 D2     4 22 11 +11 1

 

Pool #2   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
May, Chantelle 1   V5 V5 V5 V5 V5   5 25 6 +19 1
Zen, Anriena 2 D2   D3 D4 V5 D3   1 17 22 -5 5
Andersen, Madeleine 3 D2 V5   V5 V5 V5   4 22 12 +10 2
Tweddle, Sophia 4 D0 V5 D2   V5 D2   2 14 18 -4 4
Siegers, Annika 5 D1 D2 D0 D0   D1   0 4 25 -21 6
Kaiser, Jessica 6 D1 V5 D2 V4 V5     3 17 16 +1 3

 

Pool #3   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Jacob, Lena 1   D3 D1 D2 V5 D2   1 13 21 -8 5
Fowler, Samantha 2 V5   V5 D4 V5 V5   4 24 13 +11 2
Holland, Nyah 3 V5 D1   D2 V5 D4   2 17 20 -3 4
Gracie, Jess 4 V5 V5 V5   V5 V5   5 25 13 +12 1
Gatland, Sarah 5 D1 D3 D4 D2   D0   0 10 25 -15 6
Lockwood, Hazel 6 V5 D1 V5 D3 V5     3 19 16 +3 3

Direct Elimination

Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
 (1) May, Chantelle          
   (1) May, Chantelle        
 (32) -BYE-          
     (1) May, Chantelle      
 (17) Zhang, Jean    15 - 1      
   (17) Zhang, Jean        
 (16) Gatland, Sarah  15 - 12        
       (1) May, Chantelle    
 (9) Kaiser, Jessica      15 - 5    
   (9) Kaiser, Jessica        
 (24) -BYE-          
     (8) Lesiak, Sarah      
 (25) -BYE-    5 - 15      
   (8) Lesiak, Sarah        
 (8) Lesiak, Sarah          
         (5) Andersen, Madeleine  
 (5) Andersen, Madeleine        12 - 15  
   (5) Andersen, Madeleine        
 (28) -BYE-          
     (5) Andersen, Madeleine      
 (21) -BYE-    15 - 6      
   (12) Tweddle, Sophia - U        
 (12) Tweddle, Sophia - U          
       (5) Andersen, Madeleine    
 (13) Zen, Anriena      15 - 5    
   (13) Zen, Anriena        
 (20) -BYE-          
     (4) Zhang, Sally      
 (29) -BYE-    14 - 15      
   (4) Zhang, Sally        
 (4) Zhang, Sally          
           (5) Andersen, Madeleine
 (3) Fowler, Samantha          15 - 12
   (3) Fowler, Samantha        
 (30) -BYE-          
     (3) Fowler, Samantha      
 (19) -BYE-    15 - 2      
   (14) An, Yerin        
 (14) An, Yerin          
       (6) Kharitonova, Darya    
 (11) Holland, Nyah      9 - 10    
   (11) Holland, Nyah        
 (22) -BYE-          
     (6) Kharitonova, Darya      
 (27) -BYE-    8 - 15      
   (6) Kharitonova, Darya        
 (6) Kharitonova, Darya          
         (2) Gracie, Jess  
 (7) Lockwood, Hazel        7 - 8  
   (7) Lockwood, Hazel        
 (26) -BYE-          
     (7) Lockwood, Hazel      
 (23) -BYE-    15 - 12      
   (10) Cooper, Claire        
 (10) Cooper, Claire          
       (2) Gracie, Jess    
 (15) Jacob, Lena      9 - 15    
   (15) Jacob, Lena        
 (18) Siegers, Annika  15 - 7        
     (2) Gracie, Jess      
 (31) -BYE-    7 - 15      
   (2) Gracie, Jess        
 (2) Gracie, Jess          

Final Results

Tournament: U17 Nats 2015
Event: Open Senior Men's Foil
Date: Saturday, 4 April 2015 - 9:00 a.m.

 

Place Name Club
1 Ng, Bruce Auckland Grammar School
2 Rusholme Cobb, Isaac Hutt Valley Fencing Club
3T Jennings, Louis Claymore Swords Club
3T Miehlbradt, Nicholas North Harbour Fencing Club
5 Harwood, James Hutt Valley Fencing Club
6 Grimwade, Cameron Unattached (or unknown)
7 Tweddle, James Wellington Swords Club
8 Henderson, Nick Hutt Valley Fencing Club
9 Carruth, Jonathan Hutt Valley Fencing Club
10 Johnson, Russell Hutt Valley Fencing Club
11 Browne, Reed Upper Hutt College Fencing Club
12 Lopez, Mikhail Fencing Institute
13 Askew, Kevin Upper Hutt College Fencing Club
14 Jacks, Oliver Auckland Grammar School
15 Macnee, Taine Upper Hutt College Fencing Club
16 Lu, Edward Auckland Grammar School
17 Greig, George Auckland Grammar School
18 Grieve, Finnbar Auckland Grammar School
19 Davies, Rhys JF Fencing School
20 Young, Luca Wellington Swords Club
21 Black, Darcy Auckland Grammar School
22 Morrow, Caleb Fencing Institute
DNF Symon, Riley Claymore Swords Club

Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Grieve, Finnbar 1   D3 D2 V5 D1 D0   1 11 24 -13 5
Jacks, Oliver 2 V5   D2 V5 D0 D2   2 14 16 -2 4
Tweddle, James 3 V5 V5   V5 D0 D2   3 17 14 +3 3
Morrow, Caleb 4 D4 D0 D0   D0 D1   0 5 25 -20 6
Jennings, Louis 5 V5 V5 V5 V5   V5   5 25 3 +22 1
Harwood, James 6 V5 V3 V5 V5 D2     4 20 10 +10 2

 

Pool #2   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Miehlbradt, Nicholas 1   V5 V5 V5 V5   4 20 9 +11 1
Browne, Reed 2 D1   V5 V5 V5   3 16 13 +3 2
Henderson, Nick 3 D4 D3   V5 V5   2 17 11 +6 3
Greig, George 4 D0 D1 D0   V5   1 6 19 -13 4
Davies, Rhys 5 D4 D4 D1 D4     0 13 20 -7 5

 

Pool #3   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Lu, Edward 1   V5 D0 D0 D2 D2   1 9 21 -12 5
Black, Darcy 2 D1   D2 D1 D3 D2   0 9 25 -16 6
Askew, Kevin 3 V5 V5   D3 D1 D2   2 16 17 -1 4
Carruth, Jonathan 4 V5 V5 V5   D1 V5   4 21 13 +8 2
Rusholme Cobb, Isaac 5 V5 V5 V5 V5   V5   5 25 9 +16 1
Grimwade, Cameron 6 V5 V5 V5 D4 D2     3 21 16 +5 3

 

Pool #4   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Young, Luca 1   D2 D1 D4 D0   0 7 20 -13 5
Lopez, Mikhail 2 V5   D2 V5 D2   2 14 12 +2 3
Ng, Bruce 3 V5 V5   V5 V4   4 19 8 +11 1
Macnee, Taine 4 V5 D0 D3   D3   1 11 19 -8 4
Johnson, Russell 5 V5 V5 D2 V5     3 17 9 +8 2

Direct Elimination

Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
 (1) Jennings, Louis          
   (1) Jennings, Louis        
 (32) -BYE-          
     (1) Jennings, Louis      
 (17) Lu, Edward    15 - 4      
   (17) Lu, Edward        
 (16) Greig, George  15 - 7        
       (1) Jennings, Louis    
 (9) Grimwade, Cameron      12 - 2    
   (9) Grimwade, Cameron        
 (24) -BYE-          
     (9) Grimwade, Cameron      
 (25) -BYE-    9 - 5      
   (8) Browne, Reed        
 (8) Browne, Reed          
         (4) Ng, Bruce  
 (5) Harwood, James        14 - 15  
   (5) Harwood, James        
 (28) -BYE-          
     (5) Harwood, James      
 (21) Black, Darcy    15 - 4      
   (12) Lopez, Mikhail        
 (12) Lopez, Mikhail  6 - 15        
       (4) Ng, Bruce    
 (13) Askew, Kevin      6 - 15    
   (13) Askew, Kevin        
 (20) Young, Luca  15 - 10        
     (4) Ng, Bruce      
 (29) -BYE-    6 - 15      
   (4) Ng, Bruce        
 (4) Ng, Bruce          
           (4) Ng, Bruce
 (3) Miehlbradt, Nicholas          15 - 14
   (3) Miehlbradt, Nicholas        
 (30) -BYE-          
     (3) Miehlbradt, Nicholas      
 (19) Davies, Rhys    15 - 5      
   (14) Jacks, Oliver        
 (14) Jacks, Oliver  11 - 15        
       (3) Miehlbradt, Nicholas    
 (11) Henderson, Nick      15 - 13    
   (11) Henderson, Nick        
 (22) Morrow, Caleb  15 - 0        
     (11) Henderson, Nick      
 (27) -BYE-    15 - 7      
   (6) Carruth, Jonathan        
 (6) Carruth, Jonathan          
         (2) Rusholme Cobb, Isaac  
 (7) Johnson, Russell        14 - 15  
   (7) Johnson, Russell        
 (26) -BYE-          
     (10) Tweddle, James      
 (23) -BYE-    12 - 15      
   (10) Tweddle, James        
 (10) Tweddle, James          
       (2) Rusholme Cobb, Isaac    
 (15) Macnee, Taine      11 - 15    
   (15) Macnee, Taine        
 (18) Grieve, Finnbar  15 - 1        
     (2) Rusholme Cobb, Isaac      
 (31) -BYE-    8 - 15      
   (2) Rusholme Cobb, Isaac        
 (2) Rusholme Cobb, Isaac          
           

Final Results

Tournament: Nat U15 2015
Event: Open Senior Women's Foil
Date: Friday, 3 April 2015 - 9:00 a.m.

 

Place Name Club
1 May, Chantelle North Harbour Fencing Club
2 Zhang, Sally North Harbour Fencing Club
3T Kaiser, Jessica Hutt Valley Fencing Club
3T Holland, Naomi Hutt Valley Swords Club
5 Jacob, Lena North Harbour Fencing Club
6 Zen, Anriena North Harbour Fencing Club
7 Holland, Nyah Hutt Valley Swords Club
8 Tweddle, Sophia Wellington Swords Club
9 Zhang, Jean Epsom Girls Grammar School
10 An, Yerin Epsom Girls Grammar School
11 Gatland, Sarah Epsom Girls Grammar School
12 Blake, Sophia Burnside High School
13 James, Charlotte Fencing Institute
14 McBurney, Brynn Claymore Swords Club
15 Seigers, Annika Epsom Girls Grammar School


Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6 7 8   V TS TR Ind Pl
Kaiser, Jessica 1   V5 D1 V5 V5 V5 V5 D0   5 26 16 +10 4
Holland, Naomi 2 D1   D3 V5 V5 D1 V5 D0   3 20 28 -8 5
Holland, Nyah 3 V5 V5   V5 V5 D2 V5 D2   5 29 14 +15 3
Seigers, Annika 4 D1 D0 D0   D0 D0 D3 D0   0 4 35 -31 8
James, Charlotte 5 D4 D4 D2 V5   D2 D3 D0   1 20 30 -10 7
Zen, Anriena 6 D0 V5 V5 V5 V5   V5 V5   6 30 15 +15 2
Gatland, Sarah 7 D0 D4 D0 V5 V5 D1   D3   2 18 31 -13 6
May, Chantelle 8 V5 V5 V3 V5 V5 D4 V5     6 32 10 +22 1

 

Pool #2   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
Zhang, Jean 1   D3 V5 V5 D2 D1 V4   3 20 21 -1 4
Zhang, Sally 2 V5   V5 V5 D1 V5 V5   5 26 11 +15 2
McBurney, Brynn 3 D2 D1   D3 D0 D1 D1   0 8 29 -21 7
An, Yerin 4 D2 D1 V5   D1 D0 V5   2 14 22 -8 5
Jacob, Lena 5 V5 V5 V5 V5   V5 V5   6 30 10 +20 1
Tweddle, Sophia 6 V5 D1 V5 V3 D3   V2   4 19 13 +6 3
Blake, Sophia 7 D2 D0 V4 D1 D3 D1     1 11 22 -11 6

Direct Elimination

Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
 (1) Jacob, Lena        
   (1) Jacob, Lena      
 (16) -BYE-        
     (9) Holland, Naomi    
 (9) Holland, Naomi    12 - 15    
   (9) Holland, Naomi      
 (8) Zhang, Jean  15 - 5      
       (4) Zhang, Sally  
 (5) Holland, Nyah      5 - 15  
   (5) Holland, Nyah      
 (12) Blake, Sophia  13 - 9      
     (4) Zhang, Sally    
 (13) James, Charlotte    7 - 15    
   (4) Zhang, Sally      
 (4) Zhang, Sally  6 - 15      
         (2) May, Chantelle
 (3) Zen, Anriena        7 - 15
   (3) Zen, Anriena      
 (14) McBurney, Brynn  15 - 6      
     (6) Kaiser, Jessica    
 (11) Gatland, Sarah    7 - 15    
   (6) Kaiser, Jessica      
 (6) Kaiser, Jessica  3 - 15      
       (2) May, Chantelle  
 (7) Tweddle, Sophia      6 - 15  
   (7) Tweddle, Sophia      
 (10) An, Yerin  15 - 11      
     (2) May, Chantelle    
 (15) Seigers, Annika    4 - 15    
   (2) May, Chantelle      
 (2) May, Chantelle  5 - 15      

Final Results

Tournament: Nat U15 2015
Event: Open Senior Men's Foil
Date: Friday, 3 April 2015 - 9:00 a.m.

 

Place Name Club
1 Davies, Rhys JF Fencing School
2 Reeve, Jacob Claymore Swords Club
3T Fish, Peter Timaru Swords Club
3T Young, Luca Wellington Swords Club
5 Grimwade, Cameron Unattached (or unknown)
6 Symon, Corey Claymore Swords Club
7 Grick, Rueben Fencing Institute
8 Sabonadiere, George Claymore Swords Club
9 Jenkins, Barend Claymore Swords Club
10 Scott, Tim Claymore Swords Club
11 Harneiss, Theo Fencing Institute
12 Logan, Xander Fencing Institute

Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Jenkins, Barend 1   D2 D1 D0 D3 V5   1 11 20 -9 5
Symon, Corey 2 V5   D1 V5 D1 V5   3 17 16 +1 4
Grimwade, Cameron 3 V5 V5   D1 D2 V5   3 18 9 +9 2
Fish, Peter 4 V4 D4 V2   V5 V5   4 20 10 +10 1
Young, Luca 5 V5 V5 V5 D4   D4   3 23 16 +7 3
Harneiss, Theo 6 D1 D0 D0 D0 V5     1 6 24 -18 6

 

Pool #2   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Reeve, Jacob 1   V5 V5 V5 V5 D0   4 20 12 +8 2
Scott, Tim 2 D2   D3 V5 D2 D2   1 14 24 -10 5
Sabonadiere, George 3 D1 V5   V5 D1 D2   2 14 18 -4 4
Logan, Xander 4 D2 D4 D0   D4 D0   0 10 25 -15 6
Grick, Rueben 5 D2 V5 V5 V5   D0   3 17 17 0 3
Davies, Rhys 6 V5 V5 V5 V5 V5     5 25 4 +21 1

Direct Elimination

Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
 (1) Davies, Rhys        
   (1) Davies, Rhys      
 (16) -BYE-        
     (1) Davies, Rhys    
 (9) Jenkins, Barend    15 - 5    
   (8) Sabonadiere, George      
 (8) Sabonadiere, George  10 - 15      
       (1) Davies, Rhys  
 (5) Young, Luca      8 - 7  
   (5) Young, Luca      
 (12) Logan, Xander  15 - 0      
     (5) Young, Luca    
 (13) -BYE-    15 - 11    
   (4) Grimwade, Cameron      
 (4) Grimwade, Cameron        
         (1) Davies, Rhys
 (3) Reeve, Jacob        15 - 5
   (3) Reeve, Jacob      
 (14) -BYE-        
     (3) Reeve, Jacob    
 (11) Harneiss, Theo    15 - 14    
   (6) Symon, Corey      
 (6) Symon, Corey  4 - 15      
       (3) Reeve, Jacob  
 (7) Grick, Rueben      15 - 7  
   (7) Grick, Rueben      
 (10) Scott, Tim  15 - 11      
     (2) Fish, Peter    
 (15) -BYE-    8 - 15    
   (2) Fish, Peter      
 (2) Fish, Peter        
         

2015 Central U11/U13 #1 29 March

U13

1                     Naomi Holland (Hutt/Tawa)

2                     John Cooling (UHCFC)

3                     Lucy Shackleton (HVFC)

4                     Jessica Coombes (UHCFC)

 

U11

1                     Sascha Hunt (Hutt/Tawa)

2                     Max Fedulov (Hutt/Tawa)

3                     Finn Vautier (WSC)

4                     Cecily Holland (Hutt/Tawa)

5                     Sofia MacDonald

6                     Casper Rifkov (WSC)

Subcategories

Help us keep this site interesting

Many of you will have/find interesting material on fencing - articles on the net, advice, tips, results, news etc.  Help us keep this site interesting and fresh by sending it to us to publish: webmaster@fencingcentral.org.nz

We have 22 guests and no members online

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com